Masonların Törenleri, Kıyafetleri Ve Diğer Özellikleri

Aşağa gitmek

Masonların Törenleri, Kıyafetleri Ve Diğer Özellikleri

Mesaj  Admin Bir Çarş. Tem. 30, 2008 12:41 pm

YEMİN TÖRENİ

Mason, intisap ettigi her derecede yeniden yemin eder; fakat bu yeminlerin en önemlisi muhakkak ki, Çirakliga kabul töreninde haricinin Mason oldugu zaman yaptigi yemindir.

Klasik yemin metinlerinde baslica üç kisim bulunmaktadir:
Yakarma: Çogu zaman ilahlara, fakat bazen de seytani kuvvetlere, süphe götürmez mahiyetlere yemin garantisi olarak çagrida bulunur.
Söz verme: Yeminin konusudur. Burada mümkün oldugu kadar istenilenler açikça belirtilir.
Lanetleme: Yemin tutulmamasi halinde verilecek cezalar sayilir.
Bazi ritlerde, Çirak derecesinde, ilk yemin, sol elde kadeh, sag el kalbin üzerinde olarak yapilir. Bu sirada, kadehte saf su vardir. Bu iki hareket, birlikte Adayin safiyet ve içtenligini sembolize etmektedir. Ikinci yemin sirasinda, Aday, sol eliyle tuttugu açik bir pergelin ucunu kalbine bastirirken, sag elini de kiliç üzerindeki gönyeye koyar.

ÇIRAK, KALFA, USTA S: 40Masonlukta sir vermenin sonu. Sirlarin açiklanmasi halinde kafanin kesilmesi, birinci derece nizam durusu ile taahhüt edilmektedir.


MASONLARIN LOCAYA GIRISLERINDE ETTIKLERI YEMIN:


"Kalbim gögsümün sol tarafindan, dilim agzimin dibinden koparilacak; bogazim kesilecek; vücudum vahsi atlar tarafindan parçalanacak; med ve cezirin aktigi bir noktada deniz kumunun içine 24 saat gömülecek; sonra kül oluncaya kadar yakilip dört rüzgarin estigi bir yerde havaya atilacak ve böylece hatiram tamamen kaybolmus olacaktir. Tanri yardimcim olsun."

(Baslangiçtan Bugüne Kadar Ritüelimizin Inkisafi-Mimar Sinan Yayinlari No:1 Celil LAYIKTAZ- Yenilik Basimevi Istanbul 1972)


Bu yemin, her firsatta insancil olduklarini öne süren masonlarin, aslında vahşete ve şiddete son derece açık bir felsefenin ve geleneğin temsilcisi olduklarını göstermektedir.

Ayakta sag eli, dört parmak bitisik, bas parmak gönye teskil etmek üzere kaklik olarak bogazin altina koymak ve sol kolu asagiya sarkitmaktir. Daha sonra sag el ufki olarak sag omuza dogru çekilir (kesme isareti) ve asagiya indirilir.

S: 13, Birinci Dereceye Mahsus Muhtira


ÖLÜM ODASI


Ölüm odasi figürleri


TEFEKKÜR ODASI


Mason adayi Locaya kabul (Tekris) töreninden evvel hala "Harici"dir ve Tefekkür Hücresi denilen karanlik bir odada bir müddet yalniz kalmasi gerekir. Masonlara göre, mason olmayan diger insanlar harici olarak nitelendirilir.

Harici, tekrisinden evvel, "Tefekkür Hücresi"ne alinir.
Burasi, duvarlari siyah boyali, kemikler, bir insan kafatasi, küçük bir masa, bir tabure ve bir yazi takimi bulunan bir hücredir. Masanin üstünde, bir parça ekmek, bir su testisi, birinde tuz digerinde kükürt bulunan iki küçük kap vardir. Ayrica, duvarlari sembolik resimler de süsler: "Sebat ve Uyanilik" kelimelerini tasiyan bir serit, ortada bir horoz, bir tirpan, bir kum saati ve "Vitriol" kelimesi.

Hücre, mesale veya bir gece lambasi ile aydinlatilir.

Harici, sorulanlara yazili cevabi burada verecek, "vasiyetname"sini de burada hazirlayacaktir.

S.27 (ÇIRAK, KALFA, USTA)


Eski Rose - Croix'lara atfedilen "Vitriol" kelimesinin harfleri "Visita Interiora, Terrace, Rectificandoque, Invenies, Occultum, Lapidem" (Yerin içine gir, arastirarak gizli tasi bulacaksin) anlamina gelmektedir. Bu iç Ego'yu aramaya davettir.

ÇIRAK, KALFA, USTA Sayfa 30ORTA HÜCRE

Orta Hücre adi verilen Usta Locasi tekrislerde iki bölmeden meydana gelir. Birinci bölme "Hikal" ikincisi "Debhir" adini tasir. Hikal, Hiramin öldürdügü, Debhir dirildigi odadir.
Hikal beyaz gözyasi damlalariyla süslü örtülerle, Debhir, altin serpili, mavi örtülerle kaplidir.
Hiram dirilmistir. Usta tekrisinin amaci da budur: Tekrisli artik mürit olmustur ve Nur saçmaktadir.

ÇIRAK, KALFA, USTA Sayfa 105


Orta Hücre denilen bu locadaki bölümlerin adlari Ibranice'den gelmektedir. Masonlukta bunun gibi Ibranice'den alinma ikiyüz'den fazla kelime kullanilmaktadir.
ADAYIN FIZIKSEL HAZIRLIGI

Mason adayi "tefekkür hücresi"nden çiktiktan sonra elbiselerinden bir kismini çikartir. Böylece:
Sol kol ve sol gögüs açik
sol bacak ve sag diz çiplak
ve sol ayak ayakkabisizdir.

ÇIRAK, KALFA, USTA Sayfa 33

Resimde Mason ritüeline uygun olarak elbiselerinin bir kismi çikarilarak Locada teknis edilen "aydin" bir mason görülüyor.


BOYUNA GEÇIRILEN İPAdayin hazirligi, boynuna bir ip geçirilerek tamamlanir. Bu ip, haricinin geldigi dünya ile mevcut iliskilerini sembolize eder. Buarada adayin, gözleri de bir bag ile örtülür.

Bu bag, aday "Nuru ziyaya kavustugunda" açilirç Bagin açilmasi, tekris olanin, duymasi gereken "tekris soku"nu somutlastirir.

ÇIRAK, KALFA, USTA Sayfa 35


MEZMURLAR
BAB: 149
AYET: 7-8-9
S: 628
Milletlerden öç alsinlar; Ve ümmetleri tedip etsinler; Onlarin krallarini zincirlerle, ve ileri gelenlerini demir bukagilar ile buglasinlar; Ta ki, yazilmis olan hükmü onlara karsi yürütsün.

Locaya girecek mason adaylarinin boynuna M. Tevrat'in bu emri dogrultusunda zincir, ip baglanarak, sahsin uluslararası siyonizmin kontrolüne girdigi simgelenmektedir.Namzedlerin boyunlarina birer ip geçirilir, sag ellerinin ikiser parmaklari dudaklari üstüne koyulur. Hepsi boynundan geçirilmis olan ipin ucu Merasim Üstadinin elinde oldugu halde, namzedler içeriye alinir.

S. Buraya nasil getirildiniz?

C. Boynuma geçirilmis bir iple.

Daha sonra bir baska cevapta, ipin yemini tutmayan Masonun asilmasi için kullanilacagi ve basi kesildikten sonra vücudunun sahilde med ve cezirin biraktigi izin altina gömülecegi yaziliydi.

Baslangiçtan Bugüne Ritüelimizin Inkisafi Sf: 24 Mimar Sinan Yay:1


Aydin mason adaylari tekris törenlerine hazirlanirken.

NİZAM VAZİYETİ

3.Derece Nizam Vaziyeti
Sag kol parmaklar bir gönye gibi birlestirilmis sekilde kalbin altinda (elbisenin içine dogru) tutulur.

Üçüncü Dereceye Mahsus Muhtira S: 11


ÇIKIS
BAB: 4 AYET 6
S: 56 Ve Rab ona dedi: Simdi elini koynuna koy.

BEYAZ ELDİVENLER

Masonlarin beyaz eldivenleri, safiyetin sembolüdür.
Masonun beyaz eldivenleri, onun Hiramin katline istirak etmemis oldugunun bir delilidir.

(ÇIRAK-KALFA-USTA Sf. 74)


Yüksek dereceli masonlar, sembollerden olusan masonik kiyafetleri ve beyaz eldivenleri ile.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 160
Kayıt tarihi : 22/07/08

Kullanıcı profilini gör http://parapsikoloji.benimforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz