Hipnoz teknikleri.

Aşağa gitmek

Hipnoz teknikleri.

Mesaj  Admin Bir Salı Ağus. 05, 2008 7:29 pm

Hipnoza en uygun kişiler artistler, müzisyenler, yazarlar ve ressamlardır. Bu insanlarin hayal alemi iç dünyalari geni5tir. Hipnozitor uyu dese hemen uyurlar. Kolların yoruldu dese hemen kollari dü5üverir. Çocuklar biraz daha büyüklerden emir almaya alışık olduklan için onlar da hipnoza kolaylikla girerler. Askerler de soru sormadan emirlere itaat etmeye alışık oidukl.ari için hipnoza oldukça yatkindirlar. Ilk tekniğini şuydu: sujenin gözleri kapattinlirvekendisini bir sınıfta olduğunu düşünmesi söylenir. Karşıda büyük bir yazi tahtasi olduğunu düşünmesi söylenir. Bunu hayal edip etmediği sorutur. Olumlu cevap alınınca sujeye tahtaya bir çember çizmesi söylenir. Tekrar hayali kontrol edilir. Çemberin içine bir “X” çizdirilir. Sonra sildirilir, “a” çizdirilir, sildirilir,”b” çizdirilir gene sildirilir, derken alfabe tamamlanır. Bu arada suje derin bir hipnoza ginni5tir. Çemberin içine rakamlar da artan bir şekilde çizdirilip ayni teknikle hipnoz gerçekleştirilir.
Hipnoza hiç uygun olmayan sujelerin dahi bu kara tahta metodu ile kolayca ve derin hipnoza girebildikleri gözlenebilir.


2.Yöntem:
Bir el lambasi sujenin gözüne tutulur. Dikkatle i5iga bakmasi söylenir. Gözlerinin yorulduğu ve kapanacağı telkin edilir. Gözleri kapanmazsa Ye kadar sayilir ve bu sayma sonunda bir gözünde kirmizi bir nokta oluştuğu söylenir. Hemen akabinde noktanın kaybolduğu ve daha sonra da mor bir
nokta belirdiği telkin edilir. Renkleri böylece değiştirerek rahatladığı ve derin hipnoza girdiği telkini verilir.
3.Yöntem:
Bu da mükemmel bir yöntemdir. Suje bir kum saatinin kar şısına oturtulur. Yukaridan aşağı düşen kutulara dikkatle izlemesi telkin edilir. Baktıkça gözlerinin giderek yorulacağı ve derin bir uykuya gireceği telkin edilir.
4.Yöntem:
İçinde birçok nokta bulunan bir çember çizilir. Suje bunun karşisina oturtulur. Sujeye bir noktadan diğerine bakarken derin soluk alip söylenir. Zamanla hizlanmasi ve so luk alip vermesini de hızlandırması söylenir. Bu sirada da hipnozitor yavaş bir sesle ‘uyu, uyu’ diye telkin verir. Kisa sürede yorulan suje kolayca derin hipnoza girer.
5-Yöntem:
Bir kağıda yüz erce’uyu’yazilir. Sujeye dikkatlice yazılan takip ederk okuması söylenir. Kisa sürede yorulan suje kendiliğinden derin hipnoza girer.
6-Yôntem:
Bir metronoma sujenin dikkati yöneltilerek metronomun salınımları ilave sesleri ile sujeye içinden ‘uyu, uyu’ demesi tavsiye edilir. Derin uykuya böylece alinir.
7-Yöntem:
Doldurulmuş kasetlerle uykuda alinabilecek hipnoz telkinleridir. Uyumadan önce teyp kurulur ve uykunun bir aninda telkinler hipnotik uykuya girişi sağlayabilir. Çünkü uykuda şuuraltı uyanıkken olduğu gibi tıkalı değildir. Hipnotik telkinler zaten şuuraltına hitap, etmektedir.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 160
Kayıt tarihi : 22/07/08

Kullanıcı profilini gör http://parapsikoloji.benimforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz