Meditasyona giriş 2.

Aşağa gitmek

Meditasyona giriş 2.

Mesaj  Admin Bir Ptsi Ağus. 11, 2008 2:42 pm

Meditasyon Üçüncü Aşama

Meditasyona dayalı uygulamaların üçüncü aşaması, tıpkı daha önce olduğu gibi, hemen ikinci aşamadan sonra gelir. Bu ve bundan sonra gelecek çalışmaların çerçevesi aynıdır: bedenin ve gerginliklerin farkındalığı, ardından uygun meditasyon, ardından kapatmak için birkaç dakikalık dörtlü nefes.

Bu aşama ilk dörtlü nefes çalışmasından sonra başlar. Normal ve yavaş nefes almaya dönün. Zihninizi mümkün olduğunca netleştirin ve bu netlikte Malkutun bu kitabın ikinci kısmında verilen majikal imgesini gözünüzde canlandırın. İmgeyi mümkün olduğunca çok ayrıntı kullanarak parça parça inşa edin ve sonra imgeyi bir bütün olarak görmeye çalışın. Malkut için amacınız, sanki fiziksel gözlerinizle görüyormuş gibi net bir biçimde Siyah bir tahtta oturan genç bir kadın imgesini oluşturmaktır. Aynı şekilde etrafınızdaki boşluğu üzerinizde çalıştığınız Kürenin rengine sahip özelliksiz bir uzam olarak düşünün. Kürenin Briah rengini, Yolun ise Atzilut rengini kullanın. Malkut örneğinde bu renk limon sarısı, koyu kırmızı, zeytin yeşili ve siyahtır. İmgenin bu şekilde inşa edilmesini başarabilmek zaman ve çalışma gerektirir; fakat uyguluma yaptığınız zaman göreceksiniz ki zihnin belli bir konu üzerinde odaklanma gücünü ciddi bir biçimde artırmaktadır.

İmgeyi inşa etmeyi bitirdiğiniz zaman, elinizden geldiğince diğer düşünceleri uzak tutarak imgeyi net bir şekilde önünüzde tutun. Bu netlik anında Malkuta tayin olunan İlahi İsmi içinizden dört kez tekrarlayın. Nihayet İsim ile imgenin solarak zihninizden gitmesine izin verin.

En iyisi, herhangi bir Küre veya Yol üzerine yaptığınız meditasyonun ilk üç seansında bundan daha fazlasını yapmamaktır. Bununla birlikte meditasyon çalışması için ayırmış olduğunuz on beş dakikanın tümünü imgeyi inşa etmek için kullanmalısınız. İleride bu aşama, en fazla birkaç dakika sürece olup sizi bir sonraki aşamaya hazırlayacaktır.

Bu aşamada yine fazla elle tutulur olmayan bir unsur işin içine girebilir. Ağaç üzerindeki her Küre ve Yola tekabül eden bir ruh hali veya duygu tonu vardır; bir müzik parçasının seslerin oyunuyla bir ruh halini yaratması gibi her küre ve yoldan da onun enerjileri çıkar. İngilizce ince duygu hallerini ifade edecek kelime dağarcığına sahip olmadığı için, bu ruh halleri tekabüller tablosuna dahil edilmemişlerdir; fakat Ağaçdaki toplan anlam motifinin önemli bir parçasını oluştururlar. Farklı Küreler ve Yollar üzerinde çalışırken, büyük ihtimalle bunların duygusal haliniz üzerinde belli etkileri olduğunu göreceksiniz; bu duygu haline dikkat verin; özellikle Majikal İmgeyi imgelerken. Zaman içinde bu etkiler net ve istikrarlı bir duygusal tekabül şeklinde cisimleşecektir. Bu algılamanın öneminden ne kadar bahsetsek azdır; diğer birçok şeyi bir yana bıraksak bile bu duygu, görü hallerinde alınan malzemenin sınanması için en sağlam araçları verir.

Bu aşamada Majikal İmgenin ve Ağaçın üzerinizde çalıştığınız kısmının renkli küresinin imgelenmesini tamamlar ve bitirirsiniz. Bundan sonraki adım, tıpkı ikinci aşama meditasyonlarda olduğu gibi, meditasyon konusunu zihninize çağırmak ve onun hakkında bir süre genel olarak düşünmektir, sonra konunun belli bir yanını alın ve takip edebildiğiniz kadar uzağa takip edin. Burada yapılacak farklı bir uygulama, belli yanları belli bir düzenle takip etmektir.

Düşüşün bir sonucu olarak her Küre insan bilincine ilk olarak Olumsuz Erkinin dengesiz gücüyle girer ve İlahi İsim altındaki dengeli form tecrübe edilmeden önce bu ilk formla karşılaşmalı ve bu form aşılmalıdır. O halde üçüncü aşamadaki ilk meditasyon konunuz Lilitin imgesi ve anlamı olacaktır. Meditasyona başlamadan önce bölüm yedideki Lilit ve Lilit sembolizmi tartışmasını okuyun ve kendinizde, dünyada, onuncu Kürede takıntılı korku ve arzunun rolünü anlamaya çalışın.

Bu çalışma için minimum meditasyon sayısı üç ile beş arasındadır. Bundan sonra, kendinize başlangıç noktası olarak Yedinci Bölümde verilen malzemeyi kullanarak İlahi İsim Adonai ha Arezin anlamı ve sembolizmi üzerine eşit sayıda meditasyon yapın. Bundan sonra Malkuta tayin edilmiş olan Başmeleklere, Melekler Topluluğuna ve Gezegensel Küreye geçiniz, her birini başlı başına bir meditasyon konusu yapıp enine boyuna keşfediniz. Bunu bitirdikten sonra, onuncu Kürenin geri kalan sembollerine devam edin ve istediğiniz sırayla onları meditasyon konusu haline getirin.

Malkutun bütün sembollerini bu şekilde çalıştıktan sonra, Otuz İkinci Yola geçin. Buradaki semboller Yedinci Bölümde verilen sıraya veya size uygun gelen bir sıraya göre işlenebilirler. Tıpkı Malkutta çalıştığınız gibi bu sembolleri araştırın. Yol Çalışmasına başlayıp Ağaç üzerinde görüyle yükselmeye geçmeden önce bu sembolleri tam anlamıyla kavramanız gerekir.

Otuz İkinci Yol ile ilgili çalışmayı bitirince, kitabın ikinci kısmında verilen sıraya göre Küre ve Yollar üzerinde çalışmaya devam edin. Her bir Küre ve Yol üzerinde bu şekilde çalışıldığında, çalışma belki bir ay, belki daha uzun sürecektir. Bu şekilde gerçekleştirilecek Ağaç üzerinde yükselme çalışması üç yıl kadar bir sürede tamamlanabilir. Elbette bu epey bir sorumluluktur ve bu sorumluluğu üstlenip üstlenemeyeceğinize karar verecek tek kişi sizsiniz.

Öğrenmenin bu aşamasında her uygulama seansında meditasyon için ayırdığınız vakti arttırmanız gerekir. Ağaç üzerinde Ketere kadar yükseldiğinizde, meditasyonlarda mümkünse yarım saat geçirmek isteyeceksiniz. Burada başka yerlere göre daha fazla kendinizi yanlış yönlendirme eğiliminde olacaksınız; meditasyon için kullandığınız odadaki saat en iyi dostunuz olacaktır tabii en nefret ettiğiniz düşmana dönüşmezse.Meditasyon Dördüncü Aşama

Meditasyon ve Yol Çalışması ile Ağaç üzerindeki yükselmeyi bitirdiğiniz vakit Küreler;in ve Yolların sembolizmi sizin için yüzeysel olmayı aştığında, bu meditasyonların son aşaması başlar. Bu aşamadaki teknik üçüncü aşamadakiyle aynıdır: değişen tek şey çalışmanın hedefi ve yönüdür. Bu aşamadaki göreviniz Ağaçın çeşitli unsurlarını bir birlik içinde sentezlemek olacaktır. Kullanacağınız araçlar II. Bölümde tartışılan Ağaçın içsel yapısının unsurlarıdır.

O halde, Majikal İmge ve İlahi İsim aracılığıyla Keterin enerjilerini, sanki Kürenin sembolizmi üzerine çalışıyormuş gibi bağlantılandırmakla başlayın. Fakat bu sefer meditasyon konunuz Keterden görüldüğü haliyle en üst Üç küredir. Üçlüyü oluşturan üç Kürenin ve Yolun birbirleriyle etkileşimini keşfedin. Keter sembolizmi ile üçlünün diğer kısımlarının sembolizmi arasındaki ilişkileri takip edin.

Bu meditasyonlar sırasında elinizden geldiğince Keter perspertifine bağlı kalmaya çalışın. Her şeyi mutlak birlik ölçütüyle değerlendirin. Üçüncü aşamadaki meditasyon size ilk Küreyi kendi yapan özel kalite ve Keterin Ağaçla ilişkisi üzerine bir kavrayış geliştirmiş olmanız gerekir; dördüncü aşamada bu bilgi bir rehber olarak kullanılmalıdır.

İkinci adım olarak, diğer seanslarda, bakış açınızı İlahi İsmi ve Majikal imge vasıtasıyla İkinci Kürenin enerjileriyle temas kurarak Hokmahın perspektifine geçin ve ilk temel üçlüyü saf dinamik güç açısından değerlendirin. Sonra, aynı şeyi Binah açısından yapın.

Aynı dizide yapılacak diğer meditasyonlarda geri kalan temel üçlüleri, Üç Sütunu ve küçük üçlüleri keşfedeceksiniz. Tam anlamıyla hepsini bitirdiğinizde ve onlar arasındaki her ilişki size bir anlam ifade ettiğinde, Kılıça ve Yılana geçin; yani, önce tek tek her bir küreyi her küre açısından anlamaya çalışın, ardından her Yolu diğer yollar açısından kavramaya çalışın. Nihayet, meditasyonunuzda bütün Hayat Ağacını Bir kılın ki otuz iki Bilgelik Yolundan her birinin diğerleriyle ilişkisini kavrayasınız.

Bütün bu çalışma hem üçüncü hem dördüncü aşamadaki meditasyon malzemesinin tekrar tekrar işlenmesini gerektirecektir. Bu bilinçli olarak yapılan bir şeydir ve belli bir yere kadar da mecburidir. Meditasyon uygulamasında içgörüler içgörülere eklendikçe, Keter ile Hokmahın ilişkisi, her ikisinin Binahla ilişkisi anlaşıldığında, yalnızca ikisinin ele alınmasından farklı görülecektir. Layık oldukları şekilde ele alındıklarında birkaç yıl daha sürecek olan bütün meditasyon çalışmalarınızı bitirdiğiniz zaman, yeni kavrayış düzeyleri sizin için bildik hale gelmiş olacağından, bu ilişkilere dair kavrayışınız çok çarpıcı bir şekilde değişecektir.

Meditasyon çalışmalarının anlatımı burada sona ermektedir. Fakat majikal çalışmanın bu etkili yönteminin kullanım alanlarının hepsinden bahsedilmemiştir. Ağaç üzerinde yukarı ve aşağı ilerlerken geliştirmiş olduğunuz beceriler Altın Şafak tradisyonunun majikal Kabalasının içinde ve dışındaki alanlarda, örneğin kutsal geometri sanatı ve ilminin etüdünde ya da simya gizemlerinin anlamlarıyla boğuşmada, majikal felsefenin derinlikleriyle keşfetmede veya geleneksel inisiyasyon ritüellerinin iç yapısı ve işleyişinin kavranmasında kullanılabilir. Meditasyon tekniği bir maymuncuk gibi sayısız kapıyı açar.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 160
Kayıt tarihi : 22/07/08

Kullanıcı profilini gör http://parapsikoloji.benimforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz